Ośrodek Pomocy Społecznej

Osteoporoza - cicha epidemia

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gogolinie, w związku z upowszechnieniem raportu „Osteoporoza - cicha epidemia” na stronie internetowej www.osteoporoza.pl. zachęca do zapoznania się z treścią w/w raportu, gdyż osteoporoza należy do najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa. Z racji ogromnej liczby chorych, zwykle bez objawów, osteoporoza jest nazywana „Cichą epidemią”.

Osteoporoza jest chorobą szkieletu prowadzącą do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie. Najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej, ale mogą wystąpić również w innych lokalizacjach. Złamania osteoporotyczne są przyczyną niesprawności, kalectwa, a nawet śmierci. Nadmierna podatność kości na uszkodzenie w osteoporozie wynika ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej struktury i jakości. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą przyspieszyć jej przebieg. Niektórym z nich można zapobiegać poprzez zmianę stylu życia.

Rozwój osteoporozy przyspiesza:

  • zła dieta (głównie mała podaż wapnia, witaminy D, niedożywienie)
  • palenie tytoniu
  • nadużywanie alkoholu
  • mała aktywność fizyczna
  • oraz niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne.

Ważne

W przypadku wystąpienia nagłego silnego bólu kręgosłupa, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu złe samopoczucie, osłabienie lub inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie ratunkowe (999 lub 112). Podobne dolegliwości mogą wystąpić również z innych przyczyn zagrażających życiu.
W razie upadku, po którym odczuwasz ból kręgosłupa, klatki piersiowej, biodra lub uda, nie możesz wstać albo podniesienie się sprawia Ci silny ból, zadzwoń po pogotowie ratunkowe (999 lub 112), które przewiezie Cię na ostry dyżur urazowy – może to być złamanie kręgu lub szyjki kości udowej.
W razie upadku na dłoń lub przedramię, po którym odczuwasz ból nadgarstka, przedramienia lub wystąpi obrzęk tych okolic, zgłoś się do lekarza POZ lub na ostry dyżur urazowy – może to być złamanie kości przedramienia.

Zapamiętaj numer pogotowia ratunkowego: 999 lub 112.

Pogoda
17 września
piątek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,57 PLN
1 CHF = 4,21 PLN
1 USD = 3,88 PLN