Ośrodek Pomocy Społecznej

Powstrzymaj pijanego kierowcę

stop-pijanym-kierowcom.jpeg„Powstrzymaj pijanego kierowcę” to informacyjno – edukacyjna kampania prowadzona przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z Ministerstwem Zdrowia oraz we współpracy z Komendą Główną Policji.

Zwracamy się z apelem i prosimy wszystkich o uczestnictwo w tej kampanii !

Każdy okres świąteczny, urlopowy, niemal każdy weekend przynosi informacje o śmiertelnych wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. Niektórych z nas osobiście dotknęła taka tragedia,  lub doświadczyli jej nasi krewni, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi. W anonimowych badaniach nadal ponad 12% kierowców przyznaje, że prowadziło samochód będąc pod wpływem alkoholu! To potencjalne śmiertelne zagrożenie nie tylko dla innych kierowców i ich pasażerów, to także zagrożenie dla pieszych, na poboczach dróg, chodnikach, przejściach dla pieszych, dla czekających na przystankach – we wszystkich tych miejscach dochodziło do śmiertelnych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. A przecież w większości wypadków są świadkowie, którzy widzą, że osoba wsiadająca za kierownicę piła alkohol ! Nierzadko z pijanym kierowcą jadą jego najbliżsi, przyjaciele !  POWSTRZYMANIE NIETRZEŹWEGO KIERUJĄCEGO TO ABSOLUTNA KONIECZNOŚĆ. TRZEBA REAGOWAĆ, BY NIE STAĆ SIĘ WSPÓŁWINNYM TRAGEDII. Każdy może dokonać zatrzymania obywatelskiego – to uprawnienie każdego obywatela : ujęcie sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. Nigdy nie można zapomnieć o własnym bezpieczeństwie : nie należy podejmować na własną rękę  pościgów za pijanym kierowcą czy zajeżdżać mu drogi. Należy wziąć pod uwagę, że osoba pod wpływem alkoholu może być agresywna i stwarzać zagrożenie. Zawsze należy zrezygnować z bezpośredniej interwencji jeżeli nietrzeźwy kierowca jest silniejszy fizycznie, rozdrażniony i pobudzony.

  1. Na drodze : jeżeli zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję  pod numerem 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz, opisz zachowanie kierowcy, opisz jego samochód ( numer rejestracyjny, marka, kolor). Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się, czy możesz podjąć interwencje,  pamiętając o własnym bezpieczeństwie.
  2. Zanim kierowca wyjedzie na drogę : możesz zdecydować się na fizyczne powstrzymanie kogoś od jazdy, jeżeli masz przekonanie, że jego opór nie będzie duży lub będziesz w stanie bez trudu go przełamać, warto poprosić o pomoc inne osoby i wspólnie poczekać na przyjazd policji.

Od tego czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie, chronisz  także kierowcę przed tragedią.

Dodatkowe informacje www.powstrzymaj.pl

Wśród honorowych patronów kampanii są m.in : Rzecznik Praw Obywatelskich, Policja, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz Krajowego Duszpasterstwa Kierowców, Polski Czerwony Krzyż.

 

Izabela Olczyk

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gogolinie

Pogoda
22 września
środa
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,62 PLN
1 CHF = 4,25 PLN
1 USD = 3,93 PLN